Nema plate bez doprinosa

Bez autora
Sep 06 2010

Poreska uprava Srbije iniciraće ovih dana sastanak sa guvernerom NBS Dejanom Šoškićem, a kako bi se zajednički došlo do rešenja po kom poslodavci neće biti u prilici da isplate zarade zaposlenih, ako poslovnoj banci čiji je klijent ne dokumentuje da je za svoje zaposlene uplatio sve pripadajuće doprinose i poreze.Poreznici podsećaju da je ova obaveza postojala u vreme kada su firme poslovale preko tadašnje Službe društvenog knjigovodstva. Međutim, od kako je posao platnog prometa poveren poslovnim bankama, prestalo se i sa dotadašnjom praksom kontrole poslodavaca.

Nema plate bez doprinosa- Poreska uprava Srbije iniciraće ovih dana sastanak sa guvernerom NBS Dejanom Šoškićem, a kako bi se zajednički došlo do rešenja po kom poslodavci neće biti u prilici da isplate zarade zaposlenih, ako poslovnoj banci čiji je klijent ne dokumentuje da je za svoje zaposlene uplatio sve pripadajuće doprinose i poreze - potvrđeno je „Novostima“ u ovoj instituciji.

Poreznici podsećaju da je ova obaveza postojala u vreme kada su firme poslovale preko tadašnje Službe društvenog knjigovodstva.

- Međutim, od kako je posao platnog prometa poveren poslovnim bankama, prestalo se i sa dotadašnjom praksom kontrole poslodavaca - navode u Poreskoj upravi Srbije. - Verujemo da Narodna banka Srbije može da pronađe mehanizam kojim će obavezati poslovne banke da kontrolišu uplate poreza i doprinosa u vreme isplate dohodaka.

Prema procenama nadležnih državnih institucija, poslodavci u Srbiji samo za neisplaćene doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje duguju preko 200 milijardi dinara. Preko ove sume iznosi i poreski dug za isplaćene zarade.

Poslodavci, kako je primećeno u brojnim kontrolama, sve češće pronalaze „rupe“ u zakonu, a kako bi za poreze i doprinose svojih zaposlenih isplatili što manje novca.

- Pored česte pojave da poslodavci ne uplaćuju poreze i doprinose, prisutna je i praksa da samo jedan deo plate bude obračunat kao zarada, dok se ostali deo isplate zaposlenom registruje kao ostali prihod. Kako po važećem zakonu, za sve što se vodi kao „drugo primanje“, poput nagrada, ugovora o delu, honorara... postoji mogućnost oslobađanja plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, ako je u pitanju osoba koja je u radnom odnosu, poslodavci ovu mogućnost bogato koriste - navode u Poreskoj upravi Srbije.

- Poslodavci tako štede, izbegavajući svoju obavezu državi, dok zaposleni ima manju kreditnu sposobnost, a nekada, kada je prijavljen kao radnik sa najnižim primanjima, i mogućnost da kasnije, kada stekne pravo na penziju, istu dobije u pristojnom iznosu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik